FOTO Mlada misa Fr. Ante Gavranovića, OP – Župa Skopaljska Gračanica

IMG 4156Životni put Ante Gavranovića, mladomisnika, počeo je 30. listopada 1992. kada je rođen u ratnoj bolnici u Uskoplju. Nakon dva mjeseca kršten je u župi Skopaljska Gračanica gdje je obitelj imala svoj dom. Tu i počinje njegova veza sa Skopaljskom dolinom pa nakon 26 godina u svojoj rodnoj i krsnoj župi slavi mladu misu.

Mlada misa slavljena je u župi Srca Marijina Skopaljka Gračanica kod Uskoplja 05. kolovoza 2018., gdje su mladomisnika uz obitelj i prijatelje dočekali mnogobrojni vjernici, ne skrivajući svoje emocije. Župnik vlč. Ilija Ivoš je mladomisniku uputio dobrodošlicu i želju da nikada ne požali zbog poziva koji je izabrao. „Dragi mladomisniče, tvome se svećeništvu danas raduje hrvatski narod, tvoja dominikanska zajednica i Crkva u Bosni ponosnoj. Dobili smo mladog svećenika koji je znak nade, ne boj se svog poslanja jer za Božju stvar isplati se živjeti i sve podnositi.“ rekao je novi župnik vlč. Ilija Ivoš.

Suze u očima roditelja koji ponosno gledaju svoga sina dok mu daju blagoslov slika je koja okupljene vjernike nije ostavila ravnodušnima. Izbjegli su iz ovog kraja, a sada su imali priliku vratiti se na ovako poseban dan. Msgr. Toma Lučić je bio propovjednik na misnom slavlju te je u propovijedi naglasio važnost svećeničkog zvanja, pozvao je vjernike na razumijevanje prema svećenicima, a naglasio kako svećenik mora imati čvrstu vjeru i biti svjesan stanja koje je na zemlji. Upravo je msgr. Toma Lučić 1969. godine započeo svoj mladomisnički put na istom mjestu.

Kako je i sam mladomisnik Anto Gavranović rekao zanimanje za svečenički poziv počelo je još u osnovnoj školi, a posebno ga potaknulo to što je njegov stariji brat krenuo u sjemenište pa je vidjevši u njemu primjer odlučio da i on pođe. Tako je u Zadru završio srednju školu kao sjemeništarac. Upoznao je dominikance i osjetio veliku privlačnost prema tom redu, navještanju Evanđelja, a uz sve to i brat mu je bio dominikanac. Obukao je dominikanski habit te stupio 03. rujna 2011. u novicijat. Za đakona je zaređen 2016. godine te za svećenika 23. lipnja ove godine u Splitu gdje se i sada nalazi.

05. kolovoza će i za fr. Antu i župnu zajednicu ostati u sjećanju, zahvalio je svima što su omogućili i što su bili dio ovoga velikog događaja. Istaknuo je kako je dirnut da su mnogi pomagali oko današnjeg slavlja od najmlađih koji su danima od ranih jutarnjih sati bili spremni pomoći. Svoju zahvalnost iskazao je svima koji su ga pratili na njegovom putu. Poslije mlade mise pred župnom kućom nastavilo se slavlje uz pjesmu i druženje. (MARIJANA KUSTURA)

Fotografije pogledajte OVDJE

Ispis   E-mail