IMG 20240408 WA0019Na Bijelu nedjelju, 7. travnja 2024., koju vjerni puk naziva i Mali Uskrs i kada Crkva slavi svetkovinu Božjeg milosrđa, u župi Srca Marijina u Skopaljskoj Gračanici, koja se nalazi na magistralnoj cesti između Bugojna i Uskoplja, bilo je posebno svečano jer je sedmero učenika i učenica primio prvu Pričest.

Svečanu Svetu misu slavio je župnik vlč. Ilija Ivoš uz sudjelovanje Božjeg naroda koji je zahvaljivao Gospodinu za sedam radosti njihove župe odnosno za prvopričesnike koji su se za ovaj sveti dan uistinu zauzeto pripremali.

Bijela nedjelja osvanula je obasjana suncem, a župna zajednica bila je ispunjena velikom radošću jer su dvije djevojčice i pet dječaka pristupili prvoj svetoj Pričesti i prvi put blagovalo Kristovo Tijelo.

Prigodnim recitacijama na početku Svete mise prvopričesnici su zahvaljivali Bogu za ovaj veliki dan, ali i roditeljima, obiteljima i župnoj zajednici.

U svojoj sadržajnoj propovijedi župnik Ivoš je pozvao sve okupljene da, poput apostola Tome, kličući priznaju Isusa Gospodinom i Bogom svojim. Prvopričesnicima je zaželio da uvijek žude za Gospodinom i da se Isusu uvijek raduju kao i toga dana kada ga prvu put primaju i da svoju vjeru nastave proučavati kako su to odlično činili na vjeronauku pripravljajući se za prvu Pričest.

„Čuli smo u svetom Evanđelju kako Isus ulazi kroz zatvorena vrata u tišini, unosi mir, staje u sredinu među apostole i progovara mirnim glasom: Mir vama! Danas Isus, dragi naši prvopričesnici, dolazi i u vaša srca te preko vas ovoj župnoj zajednici donosi mir i radost. Dragi prvopričesnici, Isusa ste susretali u ovoj crkvi dolazeći sa svojim roditeljima, s Kristom ste se družili. Od danas Isus će biti vaš dragi gost i ići će s vama na vašemu putu i biti vaš suputnik kao što je bio s učenicima na putu u Emaus“, kazao je župnik Ilija dodajući da će prvopričesnici, nakon što su redovito dolazili sa svojim roditeljima svake nedjelje na Svetu misu, te nedjelje prvi put primiti Isusa u svoje duše.

„Kada nam dođu sumnje i poteškoća, koje nikoga ne mogu mimoići, poput apostola Toma svi zavapimo: Gospodin moj i Bog moj“, kazao je vlč. Ivoš pozvao sve prisutne na molitvu za dječake i djevojčice koji primaju prvu Pričest. Istaknuo je da je uskrsna poruka zapravo poruka mira i zajedništva te potaknuo da budu potpora jedni drugima i u lakim i u teškim trenucima života svjesni da ih Krist povezuje u jedno. Svoju homiliju završio je primjerom dječaka koji je naslikao jedno veliko srce za Isusa Krista svoga nebeskoga Kralja. „Vi ste danas svoje veliko srce dali našemu Kralju kraljeva Isusu uskrslomu i proslavljenomu koji nas sve zagovara pred našim Ocem nebeskim“, kazao je župnik Ivoš potičući da se posebno prvopričesnike da se posebno mole zagovor nebeske majke Marije.

Molitvu vjernika su čitali prvopričesnici.

Nakon popričesne molitve prvopričesnice Sara i Ana u ime svih zahvalile su majkama i očevima za vjeru koju su im predali i za svu ljubav obiteljskog rasta u ljubavi.

Tijekom Svete mise pjevao je župni zbor.

Nakon Svete mise župnik Ivoš je prvopričesnicima darovao molitvenik i krunicu s njihovim imenima te ih pozvao da mole posebno za obitelj, koja je Crkva u malom, i za mir u svijetu.

Prvu Pričest primili su: Ana Kustura, Sara Buljan, Filip Batinić, Vito Nikolić, Petar Glavaš, Željko Grabovac i Luka Šakić.  (Petar Kolak/kta/p.k.)

Fotografije pogledajte OVDJE