IMG 5261Vojni biskup u BiH mons.dr. Tomo Vukšić podjelio je sakrament potvrde u župi Srca Marijina Skopaljska Gračanica kod Uskoplja za 18 krizmanika te sakrament prve pričesti za 5 prvopričesnika. Krizmanici su ispred crkve dočekali biskupa obučeni u narodne nošnje Skopaljskog kraja. Biskup Vukšić je u punoj crkvi slavio svetu misu uz koncelebraciju sedam svečenika.

Prije svečanog misnog slavlja župnik don Ilija Ivoš uputio je riječi dobrodošlice biskupu te poručio: “ Drago nam je da ste Vi, Kristov namjesnik ostali vjerni ovome puku. Svaki Vaš dolazak učvršćuje nas u vjeri. Obličje ovoga svijeta prolazi u svim vidovima- prinčevi, carevi, kraljevi nestaju, a Crkva je tu. Narod je tu jer je u njemu živa vjera. Živjet će vjera jer živi Bog.“

Krizmanici su uputili svoje pozdrave biskupu: “ Naša bijela odijela osim što odaju svečanost samog slavlja, simbol su i čistoće naših srdaca. Iako ćemo ih uskoro svući, ono što želimo je tu čistoću i bijelinu svjedočiti i u našim svakodnevnim odijelima koja ćemo svakodnevno nositi. Ono što slijedi je naše zalaganje i briga oko obećanja što ih danas dajemo.“

Župnik don Ilija:“ Tamo gdje dopire Božji Duh uvijek se događaju promjene i pomaci. Tamo gdje je Duh, živi ljubav i događaju se čuda. I mi smo u jednom takvom čudu; pozvani od Boga da bismo gledali predivno lice Crkve u krizmanicim i prvopričesnicima.“

Na samome kraju biskup Tomo Vukšić uputio je čestitke, darivao prvopričesnike te blagoslovio okupljeno mnoštvo vjernika.

Nakon slavlja u Skopaljskoj Gračanici, biskup je predvodio i svetu misu u crkvi sv. Terezije od Djeteta Isusa, župa Bistrica kod Uskoplja. U poslijepodnevnim satima biskup je i u ovoj povratničkoj župi podjelio sakrament prve pričesti i krizme. Župa Bistrica imala je 16 krizmanika te 9 prvopričesnika. Biskupa i okupljene vjernike pozdravio je župnik don Mato Križanac. Svečano misno slavlje, pod kojim su podjeljeni sakramenti prve pričesti i potvrde, okupilo je veliki broj vjernika koji su s radošću došli biti dio slavlja. Krizmanici i prvopričesnici su se marljivo spremali te s radošću iščekivali ovajdan koji nije važan samo za njih, nego za cijelu župnu zajednicu. MARIJANA KUSTURA

Fotografije pogledajte OVDJE