U srcu rajkoga krajaKroz monografiju o Rimokatoličkoj župi Skopaljska Gračanica, smještenoj na razmeđu općinâ Bugojno i Gornji Vakuf – Uskoplje u zapadnom dijelu srednje Bosne, prikazana je povijest katoličanstva od kasnoantičkog doba do 2020. g. Knjiga je najvećim dijelom nastala temeljem matičnih knjiga rimokatoličkih župâ: Skopje – župnik koje je do 1802. g. boravio na Crkvinama u Voljicu kod Gornjeg Vakufa - Uskoplja, Otinovci – župnik koje obitava u istoimenome mjestu na Kupreškoj visoravni, Skopje Gornje – župnik koje od 1806. g. boravi u Zaglavici koja je sada sastavni dio Gornjeg Vakufa – Uskoplja, Malo Selo – čiji župnik boravi u istoimenome mjestu koje je sada dio grada Bugojna, Golo Brdo – Kandija - župnik koje obitava u Kandiji kod Bugojna, Rastovo odnosno Rostovo - sjedište čijeg župnika je u istoimenome mjestu kod Novog Travnika, Skopaljska Gračanica – središte koje je na Humcu kod Bugojna, te temeljem arhivske građe iz Franjevačkog samostana Svetoga Duha u Fojnici kod Kiseljaka (Sarajevo) kao i Vrhbosanske nadbiskupije u Sarajevu.

Središnji dio ove monografije zauzima sedmo poglavlje, u kojem je kroz povijest mjestâ u kojima su obitavali župljani Župe Skopaljska Gračanica (Humac kod Bugojna, Gračanica kod Bugojna, Kordići kod Bugojna, Skrte kod Bugojna, Jazvenik kod Bugojna, Bilo Bučje kod Bugojna, Ivica kod Bugojna, Planinica kod Bugojna, Okolišće kod Bugojna, Zla Vast kod Bugojna, Zanesenovići kod Bugojna, Lȕžani kod Gornjeg Vakufa – Uskoplja, Ričica Gornja kod Gornjeg Vakufa – Uskoplja, Ričica Donja kod Gornjeg Vakufa - Uskoplja, Duratbegov Dolac kod Gornjeg Vakufa – Uskoplja, Tihomišlje kod Gornjeg Vakufa – Uskoplja, Pernice kod Gornjeg Vakufa – Uskoplja, Dražev Dol kod Gornjeg Vakufa – Uskoplja te Paić Polje kod Gornjeg Vakufa – Uskoplja), prezentirana povijest hrvatskih katoličkih rodova od 1745. do 2020. g. Glavnini njih podrijetlo je Dalmacija, kamo su iz srednje Bosne izbjegli pred islamskom osvetničkom bujicom koja se u srednju Bosnu sručila 1698./1699. g. iz od okupatora Osmanlija oslobođenih Ugarske, Slavonije, Bačke, Banata, Srijema, Like i Posavine.

Knjiga donosi i popise preminulih Hrvata katolika pokopanih po grobljima Župe Skopaljska Gračanica. Monografija je popraćena i statistikom Župe Skopaljska Gračanica od 1911. g., popisom žrtava Prvog, Drugog i Domovinskog rata, prilogom o djelovanju časnih sestara Služavki Maloga Isusa u ovoj župi, dvama prilozima iz kulturne povijesti gornjovrbaškog kraja s početka 20. st. te registrima osobâ, obiteljî, rodovâ, narodâ, državâ, mjestâ, objekatâ, planinâ, rijekâ i institucijâ kao i sažetcima na hrvatskom, engleskom, njemačkom i talijanskom jeziku.